If you are very coffeelicious person and social media monster, you would probably heard about @coffeerem‘s lovely Instagram page.

instagram.com/coffeerem

coffeerem-logo

You should say hi to İrem İme, founder of @coffeerem, who transforms her passion into an amazing project and shares her coffee experience sincerely!

instagram.com/iremimecom

Today, we will introduce you Coffeerem‘s freshly brewed coffee beans. Actually, @coffeerem and @coffeexample have common points (of course coffee is the one of them :)) like being Instagram originated accounts or highlighting aesthetics considerably. Besides, did you know that both projects are made in Turkiye?

coffeerem1

We’ve experienced 3 different beans, then took notes personally after tasting each of them 🙂

Those are:

#1: Coffeerem – ALTO DEL OBISPO
(Lemon Peel – Grapefruit – Chocolate)

You can easily feel the smell of lemon at the first moment after it is brewed. As the coffee gets colder, the chocolate flavor and taste begin intensifying. These coffee beans have a clean finish, are silky and the acidity is low. Our suggestion is that; you can prefer this coffee just to relax and stop & smell the roses before the weather gets dark. ☕

#2: Coffeerem – YIRGACHEFFE KNOTS
(Bergamot – Black Tea – Chocolate)

You can get the taste of bergamot and black tea when it is first brewed but as it gets colder, you taste more chocolate. It can be preferred for breakfast or be served with a croissant. And finally, “I did not understand if it was tea or coffee.” we want to say. ☕

#3: Coffeerem – BURUNDI RUGABO
(Red Fruits – Caramel – Cacao)

While we were experiencing this coffee, we gave two different views. One of us stated that it has an intense cocoa flavor and taste, on the other hand; according the other one, it was full of completely fruity and floral notes. Our common point is that; these coffee beans are really appetizing, in sweet notes and the acidity is high. It goes well with dessert. ☕

coffeerem2

Many thanks to @coffeerem for the delicious, high quality and carefully chosen coffee beans from the best roasters of Turkiye 🙂

For more information and ordering details:
kahhve.com/coffeerem

 


 

Bu yazımızda, sevgili Coffeerem‘in yepyeni & heyecan kokan kahvelerinden bahsedeceğiz 🙂

Eğer tutkulu bir kahve severseniz ve sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyorsanız, @coffeerem‘i mutlaka duymuşsunuzdur.
instagram.com/coffeerem

Kahveye olan tutkusunu harika bir projeye dönüştüren, deneyimlerini son derece keyifli ve samimi bir şekilde bizlerle paylaşan @coffeerem‘in yaratıcısı İrem İme‘ye merhaba demek isteyebilirsiniz!
instagram.com/iremimecom

Aslında @coffeerem ve @coffeexample‘ın birçok ortak noktası olduğunu söyleyebiliriz; mesela kahve(tabii ki), mesela iki oluşumun da bir Instagram hesabı üzerinden başlamış olması ya da her iki hesapta da estetiğin fazlasıyla ön plana çıkması gibi. Ayrıca, iki projenin de Türkiye menşeli olduğunu biliyor muydunuz?

Hem çok taze, hem de çok lezzetli 3 farklı çekirdeği deneyimleme fırsatımız oldu. Kahveleri ayrı ayrı demledik, iki kişi olarak tattık ve birbirimizden etkilenmemek adına kendi notlarımızı aldık 🙂 Kahve çekirdekleriyle ilgili notlarımız (tatma sırasıne göre) şu şekilde:

#1: Coffeerem – ALTO DEL OBISPO
(Limon Kabuğu – Greyfurt – Çikolata)

Zülal: Demlendikten sonra ilk anda limon kokusu hissettim. Tat olarak sıcakken pek değerlendiremesem de soğumaya başladıkça çikolata kokusu ve tadı yoğunlaşmaya başladı. Temiz bitişli, hafif, asiditesi az bir çekirdek. Hava kararmadan önce, dinlenmek ve kafanızdakilerden uzaklaşmak için tercih edebilirsiniz.
Arınç: Kahve ilk demlendiğinde sıcakken limon kokusu aldım, tattığımda ise greyfurt yedikten sonraki o garip hisse kapıldım. Kahve soğumaya başladığında limon ve greyfurt yerini çikolataya bıraktı. Soğukken içtiğimde ise baskın bir şekilde limon & meyve tadı hakimdi. İçimi oldukça keyifliydi, keyif zamanı için tercih edilebilir.

#2: Coffeerem – YIRGACHEFFE KNOTS
(Bergamot – Siyah Çay – Çikolata)

Zülal: Koku olarak pek ayırt edemesem de, ilk demlendiğinde de soğurken de bergamot ve siyah çay tadı hissediliyordu. Sabah kahvaltıda ya da bir kruvasan eşliğinde keyifle içilebilir. Çok bayılmadım ama tercih edilebilir.
Arınç: Acaba bu kahveyi bir çok yerde sıklıkla içtiğimden mi bilmiyorum ama tadı çok tanıdık geldi. İçtikten sonra ağızda bıraktığı tat ve his ise temizdi, soğudukça çikolatamsı aromalar öne çıktı. Bu kahve için “çay mı içtim kahve mi anlamadım.” demek istiyorum.

#3: Coffeerem – BURUNDI RUGABO
(Kırmızı Meyveler – Karamel – Kakao)

Zülal: Kakaonun yoğun kokusu ve tadı belirgindi. Meyvemsi yada bitkisel tadı pek hissedemedim. İştah açıcı bir çekirdek. Asiditesi yüksek, tadı #1 kadar hafif değil, #2 kadar da yoğun değil. Tatlı eşliğinde güzel gidebilir.
Arınç: Sanırım kahveyi tadarken birazcık höpürdeterek içmek gerekiyor ki hem keyif alınsın hem de detaylar ortaya çıksın. Bu kahvede bunu özellikle biraz abartılı yaptım ve kahve sıcakken çok net meyve tadı aldım. Tatlı notlarda, asiditesi yüksek, ağızda bıraktığı tat ise çiçeksi & bitkisel geldi bana. Tatlının yanında güzel gideceğini düşünüyorum.

Kahve bilgisi ve kahveye olan ilgisi muazzam olan @hakanie‘ye de ayrı bir parantez açmak isteriz. @coffeerem ile birlikte sosyal medya ve kahve danışmanlığı yapan Hakan İme‘nin, Coffeerem kahvelerinin ortaya çıkmasında payı büyük. Kendisiyle ilgili daha detaylı bilgiye instagram.com/hakanie adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi kavurmacılarından seçtikleri nitelikli ve mikrolot kahveleri kendileri tadımlayıp en beğendiklerini bizlerle “Coffeerem kahveleri” olarak paylaştıkları için sonsuz teşekkürler!

☕☕☕

Kahveler hakkında detaylı bilgi ve sipariş için:
kahhve.com/coffeerem

Recent Posts

Leave a Comment